Psoriazė: Kas Tai Ir Ar Galima Jos Išvengti?

Psoriazė: Kas Tai Ir Ar Galima Jos Išvengti?

Psoriazė yra autoimuninio pobūdžio dermatologinė liga. Ji sukelia uždegiminį procesą, dėl kurio ant odos atsiranda būdingų bėrimų. Ji nėra užkrečiama ar pavojinga gyvybei, tačiau sukelia psichologinį diskomfortą. Sužinosime, kas sukelia psoriazę, kaip ji pasireiškia ir kaip su ja kovoti. Taip pat sužinosime, kam gresia pavojus ir kaip apsisaugoti.

Psoriazės atsiradimo priežastys

Dermatologai dar nenustatė tikslios ligos priežasties. Dabar žinoma, kad ją sukelia vidiniai veiksniai ir ji neturi nieko bendra su biologiniais patogenais. Jo vystymosi mechanizmas taip pat gerai ištirtas. Psoriazinės plokštelės susidaro, kai vidiniai veiksniai stimuliuoja keratinocitus – pagrindines odos ląsteles, sudarančias 90 % epidermio. 70 % atvejų liga yra nulemta genetiškai.

Taip pat svarbu atsižvelgti ir į uždegimą sukeliančius veiksnius, kurie, esant polinkiui, sukelia uždegiminį procesą. Tai gali būti ŽIV infekcija, tam tikrų kardiologinių ar priešuždegiminių vaistų vartojimas arba stresas.

Kas linkęs į psoriazę?

Jei vienas iš tėvų sirgo šia liga, vaikas turi 14-25 % tikimybę ja susirgti. Jei šia liga serga ir mama, ir tėtis, rizika palikuonims padidėja iki 70 %. Polinkis į šią ligą yra genetiškai paveldimas, todėl kai kuriais atvejais simptomai gali pasireikšti vienam iš dvynių.

Atsižvelgiant į statistinius duomenis apie pagrindinius sukeliančius veiksnius, rizika kyla tiems žmonėms, kurie:

  • tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi;
  • nuolat patiria stresą;
  • su nesveikais įpročiais;
  • žmonėms, kurie yra sirgę beta hemolizinėmis streptokokinėmis infekcijomis;
  • patyrė odos sužalojimų (mechaninių, terminių, cheminių).

Statistiniais duomenimis, psoriaze serga iki 5 % planetos gyventojų.

Psoriazės formos

Tai – lėtinė liga. Ji prasideda paauglystėje (16-22 m.) arba vyresniame amžiuje (apie 60 m.). Dermatologai ją skirsto pagal išorinių požymių tipą:

  • Apnašos (dažnos). Odą dengia mazgeliai (papulės), kurie ilgainiui susijungia į plokšteles su žvyneliais.
  • Generalizuota pustulinė. Jis prasideda paraudimu, o vėliau susidaro pustulės (pūlinukai).
  • Apverčiamas. Įtrūkimai (dažnai be lupimosi), lokalizuoti natūraliose raukšlėse.

Taip pat skirstoma pagal bėrimo lokalizaciją. Esant seborėjinei formai, jos atsiranda ant galvos odos. Sergant akrodermatitu alopo, pūlinukai nesiekia pirštų falangų. Taip pat būna nagų pustulių, delnų ir padų pustulių ir artropatinių pustulių.

Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.

No fields found, please go to settings & save/reset fields

0