Perimenopauzės simptomai ir kaip sau padėti

Perimenopauzės simptomai ir kaip sau padėti

Rūtos ekspertiškumas:
– Tarptautinės moters sveikatos menopauzėje koučingo studijos I Jungtinė Karalystė
– Diplomas „Nutrition for health“ programoje, kuri yra akredituota International Federation of Holisitic Therapists
– Praktika Menopause Wellness Coach programoje I the College of Functional Wellness, UK
– 15 metų vadovavimo patirtis farmacijos versle


Visos esame girdėjusios apie karščio bangas ir naktinį prakaitavimą, tačiau menopauzės simptomų yra kur kas daugiau. Iš tiesų, menopauzė turi daugiau nei 37 simptomus!

Ar žinojote, kad hormonų svyravimai, susiję su perimenopauze ir menopauze, gali sukelti raumenų ir kaulų sistemos sutrikimus, skonio pokyčius bei širdies ritmo sutrikimus? 

Dauguma problemų, kylančių kartu su menopauze, gali būti ir rimtesnių sveikatos sutrikimų signalai. Jei kenčiate nuo šių simptomų, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad išvengtumėte galimų grėsmių.

Kas yra perimenopauzė?


Dažniausi perimenopauzės simptomai

Perimenopauzės simptomai yra organizmo SOS signalai, į kuriuos verta reaguoti kuo greičiau, siekiant laiku pasirūpinti prevencija.

– Nereguliarus menstruacijų ciklas

Menstruacijos gali tapti lengvesnės, sunkesnės arba atsirasti dažniau ar rečiau nei įprastai. Tai dažniausiai pirmasis perimenopauzės požymis, kurį seka vazomotoriniai simptomai, tokie kaip karščio bangos ir naktinis prakaitavimas.

– Karščio bangos

Daugumai vidutinio amžiaus moterų karščio bangos pasireiškia kaip staigus karštis, prakaitavimas ar odos paraudimas viršutinėje kūno dalyje.

– Naktinis prakaitavimas

Karščio pliūpsniai, atsirandantys miegant, dėl kurio moterys gali pabusti šlapios nuo prakaito ir vėliau susidurti su sunkumais užmiegant.

– Nuovargis ir miego sutrikimai

Hormonų svyravimai bei miego trūkumas gali sukelti nuovargį, todėl daugelis moterų perimenopauzės metu jaučiasi pavargusios ar išsekusios. 

Kai kurie miego sutrikimai gali būti siejami su pabudimu dėl naktinio prakaitavimo. 

Nekokybiškas miegas taip pat siejamas su svorio padidėjimu bei depresija.

– Smegenų rūkas

Daugiau nei 60 % moterų menopauzės metu patiria vadinamąjį „smegenų rūką“ – tai būklė, kai smegenys „išsijungia“, sutrinka atmintis, koncentracija, atsiranda psichinis nuovargis.

Kartais smegenų rūką sukelia miego sutrikimai ar nuovargis, kuris gali atsirasti sumažėjus hormonų lygiui.

– Seksualinio potraukio sumažėjimas

Seksualinis susijaudinimas ir potraukis perimenopauzės metu gali pakisti. Tai gali sukelti sumažėjęs estrogeno ir testosterono kiekis. Tačiau, jei iki menopauzės turėjote pakankamą seksualinį intymumą, yra didelis šansas, jog ir po menopauzės jis nepasikeis.

– Makšties ir šlapimo takų simptomai

Dėl mažo estrogeno audiniai aplink makštį gali tapti plonesni, sausi, perštėti ir sukelti makšties atrofiją, skausmingus lytinius santykius. Mažas estrogenų kiekis taip pat plonina šlapimo pūslės gleivinę, todėl atsiranda dažnesnis noras šlapintis, padaugėja šlapimo takų infekcijų.

– Sąnarių ir raumenų skausmai

Estrogenai ir progesteronas turi antiuždegiminį poveikį, todėl jų sumažėjimas gali sukelti įvairius sąnarių ir raumenų skausmus. Pėdų, kelių, pečių, alkūnių ir rankų skausmai yra dažni menopauzės metu. Trūkstant pakankamai estrogenų, kaulai gali tapti silpni arba trapūs, todėl padidėja osteoporozės rizika.

– Pablogėjusi plaukų ir odos kokybė

Tyrimų duomenimis, plaukų slinkimą menopauzės metu sukelia hormonų disbalansas. Tai konkrečiai susiję su estrogeno ir progesterono gamybos sumažėjimu. 

Sumažėjęs odos elastingumas taip pat yra vienas iš mažėjančio estrogenų kiekio perimenopauzės metu padarinių. Esant mažiau estrogenų, oda sunkiau sulaiko vandenį, kuris reikalingas hidratacijai. Tai reiškia, kad oda gali būti pernelyg sausa. Daugelis netgi patiria nepaaiškinamus bėrimus menopauzės metu.

– Galvos skausmai ir svaigimas

Kai kurios moterys patiria migreną skirtingu menstruacinio ciklo metu dėl estrogenų kiekio pokyčių. Menopauzės metu hormonų svyravimai yra dramatiškesni ir gali sukelti skausmingus migrenos priepuolius, kurie gali reikšti pykinimą ir jautrumą šviesai bei garsui.

Estrogenai ir progesteronas veikia vidinės ausies funkciją. Kai vidinės ausys neveikia visu pajėgumu, gali svaigti galva. Kita galvos svaigimo priežastis yra dehidratacija, kuri gali atsirasti dėl ilgalaikių karščio bangų ar naktinio prakaitavimo.

– Psichologiniai pokyčiai

Hormonų lygio svyravimai gali sukelti nerimą, irzlumą, nuotaikų svyravimus, depresiją ar panikos priepuolius.

– Svorio pokyčiai ir padidėjęs pilvo riebalų kiekis

Daugelis moterų patiria svorio padidėjimą perimenopauzės metu – manoma, kad tai yra dėl kintančių hormonų poveikio apetitui ir medžiagų apykaitai bei hormonams, kurie kontroliuoja, kaip ir kur kaupiame riebalus.

Didėjantis androgenų aktyvumas keičia riebalų atsargas – mažiau ant klubų ir šlaunų, o daugiau – „pilvo riebalų“ srityje. 

Virškinimo problemos ir pilvo pūtimas

Estrogenai ir progesteronas veikia virškinimo sistemą, o jų sumažėjimas gali sukelti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo pūtimas, rūgšties refliuksas ar vidurių užkietėjimas.


Kaip sau padėti?

Daugelį perimenopauzės simptomų galima valdyti keičiant gyvenimo būdą:

  • Mityba
    Subalansuota, vertinga mityba gali padėti kontroliuoti svorį, stiprinti kaulus, pagerinti fizinę ir emocinę būseną, sumažinti lėtinių ligų riziką.
  • Judėjimas
    Reguliarus fizinis aktyvumas – ypač jėgos treniruotės – padeda stiprinti raumenis ir kaulus, o kardio pratimai pagerina širdies ir kraujagyslių sveikatą.
  • Gydymas
    Pasitarkite su gydytoju dėl galimų gydymo būdų, įskaitant pakaitinę hormonų terapiją ar natūralius papildus, kurie gali pagerinti Jūsų gyvenimo kokybę.
  • Streso mažinimas
    Meditacija, kvėpavimo pratimai ir kitos atsipalaidavimo technikos padeda sumažinti stresą.
  • Kokybiškas miegas
    Reguliarus, 7–8 valandų miegas yra būtinas norint palaikyti sveiką imuninę sistemą bei mažinti uždegimus organizme.
  • Bendruomenės kūrimas
    Priklausymas bendruomenei gali suteikti emocinę paramą ir padėti išmokti naujų būdų, kaip tvarkytis su menopauzės iššūkiais.

Tikimės, kad šis sąrašas padės jums suprasti perimenopauzės simptomus ir imtis veiksmų savo savijautai gerinti. 

Taip pat kviečiame išbandyti mūsų siūlomus produktus, kurie gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę menopauzės metu, juos rasite: Menopauzės gide.

Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
0