Anemija ir žemas feritinas: kaip sau padėti?

Anemija ir žemas feritinas: kaip sau padėti?

Anemija ir žemas feritinas: kaip sau padėti?

Anemija ir žemas feritinas: kaip sau padėti?

Svarbu suprasti, kad anemija – organizme vykstančio reiškinio simptomas. Tai reiškia, kad pati anemija nėra priežastis, bet atsiranda dėl kažko kito. Tai gali pasireikšti vienu iš trijų būdų:

1. Netekote daugiau kraujo, nei jo pasigamino organizmas (dažniausiai dėl menstruacijų, bet taip pat – dėl kraujavimo iš nosies, kraujo donorystės, hemorojaus).
2. Neefektyviai įsisavinate tai, ką valgote ar vartojate papildomai.
3. Jūsų kaulų čiulpai gali negaminti pakankamai kraujo, kad palaikytų jūsų organizmo pusiausvyrą.

Pavyzdžiui, mėnesinės moterims gali būti anemijos arba mažo feritino kiekio kaltininkės (mažesnis nei 40 feritino kiekis kraujyje iš tikrųjų yra per mažas ir gali sukelti plaukų retėjimą). Pirmasis žingsnis sprendžiant anemijos problemą – kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti pagrindinę kraujavimo priežastį, sustabdyti kraujavimą ir (arba) jį valdyti ir pradėti vartoti maisto papildus. Tai svarbu, kadangi geležis svarbi augimui ir vystymuisi, nuotaikai, motyvacijai, žvalumui ir energingumui. Geležis taip pat padeda mūsų organizmui gaminti hemoglobiną ir mioglobiną – organizmo baltymus, pernešančius deguonį.

PSO anemiją apibrėžia kaip būklę, kuomet vyrų ir moterų hemoglobino kiekis atitinkamai mažesnis nei 130 g/l ir 120 g/l.

Anemija vystosi dėl geležies, vitamino B12 arba folinės rūgšties trūkumo, įvairių lėtinių ligų. Geležies stokos mažakraujystė yra paplitusi labiausiai – ji sudaro net 80 proc. atvejų.

Labiausiai pažeidžiamos grupės yra ikimokyklinio amžiaus vaikai ir paaugliai, vaisingo amžiaus moterys ir vyresnio amžiaus žmonės.

Anemijos požymiai

Kuomet organizme sutrinka deguonies transportavimas, audiniai kenčia deguonies badą (hipoksija). Jautriausiai į deguonies trūkumą reaguoja smegenys ir širdis. Todėl, mažakraujystę galima įtarti, jei pasireiškia šie simptomai: galvos svaigimas ir stiprus bendras kūno silpnumas, mieguistumas ir nuovargis, dusulys, padažnėjęs širdies plakimas, galvos skausmai, suprastėjusi atmintis ir koncentracija.

Esant mažakraujystei, gali pradėti stipriais slinkti plaukai, lūžinėti nagai, pasireikšti skonio ir uoslės pakitimai, atsirasti odos blyškumas ir papilkėjimas. Esant rimtesnei anemijai, gali sutrikti inkstų ir kitų organų funkcija, įvykti miokardo infarktas ar išsivystyti negrįžtamas galvos smegenų pažeidimas. Kritiškai nukritus hemoglobino kiekiui kraujyje, žmogų ištinka mirtis.

Labai dažnai žmonės mažakraujyste serga patys to nežinodami ir neįtardami, nes ligos simptomai nėra ryškiai išreikšti ir gali likti nepastebėti ilgus metus.

Sergant anemija nukenčia gyvenimo kokybė, nes dėl mažakraujystės susilpnėja imunitetas, padidėja imlumas infekcijai, dėl nuovargio ir bendro silpnumo mažėja darbingumas, trinka emocijos ir pažintiniai gebėjimai, atsiranda kosmetinių defektų (pradeda slinkti plaukai, lūžinėja nagai, oda tampa sausesnė, pilkesnė, blyškesnė), gali sutrikti rega ir klausa, atsirasti neurologinių simptomų (galūnių tirpimas, šalimas ar deginimo jausmas). Mažakraujystė ypač pavojinga tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, nes blogėja šių ligų valdymas ir pacientų sveikatos būklė.

  • Nuovargis ir silpnumas.
  • Galvos svaigimas, svaigulys arba alpulys.
  • Greitas ar neįprastas širdies plakimas.
  • Dusulys.
  • Šaltos rankos ir kojos.
  • Kaulų, krūtinės, pilvo ir sąnarių skausmas.
  • Blyški arba geltona oda.
  • Vaikų ir paauglių augimo problemos.

Kaip galite sau padėti?

Išbandykite inovatyvius maisto papildus, kurių sudėtyje – chelatinė geležies forma, turinti daugybę privalumų.

Maisto papildo FERROCAPS CoQ10 sudėtyje yra chelatinė geležis. Chelatinimas  tai cheminis procesas, kurio metu didesnė molekulė ar molekulių grupė apsupa ar apvelka mineralo atomą. Tokiu būdu sukuriama naujos formos organinė molekulė – mineralo ir dviejų aminorūgščių kompleksas. Kada įprasta tradicinių papildų mineralinė druska ištirpsta skrandyje, mineralas tampa įelektrintu jonu, kurio pasisavinimą gali blokuoti įvairios maistinės medžiagos (pavyzdžiui, kava, pienas, kiti mineralai) arba gali susidaryti nepasisavinami junginiai. Tuo tarpu chelatiniai maisto papildai yra elektriškai neutralūs. Todėl mineralas nereaguoja su maistinėmis medžiagomis, jo nesuardo skrandžio rūgštys ir patekęs į žarnyną, jis yra toliau efektyviai pasisavinamas. Chelatiniai preparatai nedirgina skrandžio. Naujausi tyrimai rodo, kad chelatinę geležį organizmas pasisavina 4 kartus geriau nei kitą geležį.  

Bet, ką daryti, jeigu papildai nepadeda?

Be papildų vartojimo arba, jei jūsų organizmas netoleruoja šių papildų, puikus kitas žingsnis yra geležies turtinga mityba. Maiste yra dviejų rūšių geležies; ji vadinama hemine ir nehemine geležimi. Heminės geležies yra mėsoje, ypač kepenyse ir kituose organuose, žuvyje ar tamsioje paukštienoje, ir organizmas ją geriau įsisavina nei neheminę geležį. Neheminės geležies yra augaliniuose maisto produktuose, pavyzdžiui, riešutuose, vaisiuose ar daržovėse. Tačiau kai neheminės ir heminės geležies maisto produktus valgote kartu, visa geležis pasisavinama dar geriau!

Kai kurie heminės geležies maisto produktai yra raudona mėsa, vištiena, moliuskai, šukutės, tunas, kepenėlės arba kiaušiniai (bet kokie!). Jei esate vegetaras, nebijokite, neheminės geležies turtingų maisto produktų sąrašas yra ilgas ir apima visus tamsius žalumynus, pavyzdžiui, špinatus, lapinius kopūstus,  saldžiąsias bulves, tofu, pupeles, braškes, datules, figas ir daugelį kitų.

Jei nerimaujate dėl anemijos ar feritino lygio, energijos, plaukų slinkimo, nuotaikos ar motyvacijos ir norite tai aptarti plačiau, būtinai kreipkitės į savo gydytoją.

Pirkinių krepšelis
0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
    Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.
    Scroll to Top