Atėjus rudeniui dažnėja peršalimo ligos: kaip jų išvengti, o susirgus – gydytis?

Atėjus rudeniui dažnėja peršalimo ligos: kaip jų išvengti, o susirgus – gydytis?

Autorius: Šeimos gydytoja Ieva Kaupaitė

Peršalimas – tai grupė simptomų, kuriuos sukelia įvairūs virusai. Dažniausiai tai ūmi liga, būdinga išsivysčiusių pasaulio šalių gyventojams.

Ligos eiga

Peršalimas dažnu atveju pasireiškia įvairiais viršutinių kvėpavimo takų simptomais: nosies užgulimu ir sloga, čiauduliu, gerklės perštėjimu bei skausmu, kosuliu, pakilusia kūno temperatūra, galvos skausmu ar bendru silpnumu.

Peršalimas suaugusiems vidutiniškai trunka 5–7 dienas, gali tęstis ir ilgiau sergantiems lėtinėmis ligomis ar rūkantiesiems. Kūdikių ir vaikų ligos pikas dažniausiai būna antrą–trečią ligos dieną, simptomai įprastai išnyksta per 7–14-os dienų, tačiau normalu, jei kosulys po viršutinių kvėpavimo takų infekcijos užsitęsia iki 2–3-jų savaičių. Būtina pabrėžti, kad peršalimas skiriasi nuo gripo, anginos, sinusito ar alerginio rinito.

Peršalimo gydymas yra simptominis – tai reiškia, kad yra malšinami simptomai, tačiau pats ligos sukėlėjas nėra naikinamas – su tuo turi susidoroti pats organizmas. Kitaip nei bakterinių ligų atvejų, kai skiriami antibiotikai, kovojantys su bakterijomis. Retais atvejais peršalimas gali komplikuotis į bakterines infekcijas. Tai būdinga žmonėms, kurių silpnesnis imunitetas. Dėl šių priežasčių kartais skiriami antibiotikai.

Kova su peršalimo simptomais

Kai žmogus serga peršalimu – labai svarbus pakankamas skysčių vartojimas. Vanduo skystina nosies ir kvėpavimo takų sekretą ir švelnina kvėpavimų takų gleivinės uždegimą. Šiltų skysčių poveikis – dar geresnis.

Peršalimo sukeltą karščiavimą, galvos ir raumenų skausmą, puikiai numalšinti gali paracetamolis ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pvz., ibuprofenas).

Varginantį kosulį malšinti galima vartojant pakankamą skysčių kiekį, medaus, čiulpiamosiomis pastilėmis. Kosulio malšinimas medikamentais, kai žmogus serga peršalimu, nėra pakankamai veiksmingas.

Gerklės skausmui ar perštėjimui malšinti tinkamos įvairios čiulpiamosios pastilės ar purškalai, tačiau reikėtų atsargiai vartoti preparatus, sudėtyje turinčius jodo, nes perteklinis jų vartojimas gali sukelti gleivinės pažeidimus.

Šaltuoju sezonu – itin svarbi prevencija

Neįrodyta, tačiau yra duomenų, kad bent 200 mg vitamino C per dieną vartojimas gali sumažinti peršalimo simptomų trukmę.

Sumažinti virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų plitimą galima labai paprastai – tereikia dažnai plautis rankas. Apsauginių veido kaukių nešiojimas taip pat mažina oro lašelių plitimą.

Norint išvengti peršalimo – svarbus pakankamas fizinis aktyvumas, miego ir poilsio režimas.

Yra duomenų, kad vaikams cinko sulfato vartojimas mažina peršalimų dažnį. Svarbus ir vitamino D vartojimas, ypač tamsiuoju metų laiku.

Dėl medikamentų vartojimo ir peršalimo gydymo geriausia pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Gauti pranešimą Informuosime Jus, kai prekė bus prekyboje. Palikite savo el. paštą žemiau.

No fields found, please go to settings & save/reset fields

0